Vybrali SME

pošli na vybrali.sme.sk

utorok 9. júla 2013

Fico prezident = Nočná Mora

V prezidentských voľbách budeme mať jedného veľmi špecifického kandidáta - Róberta Fica. Jeho ambície musia ostať nenaplnené. V opačnom prípade skončí demokracia na Slovensku.

Nočná Mora demokracie


Róbert Fico ......... Pravda
Vzhľadom na blížiace sa voľby prezidenta strany horlivo zbroja. Medzi nim sa pripravuje aj jeden kandidát, ktorý štartuje do volieb so šancami a preferenciami predčiacimi ostatných o hodný kus.

Prečo spomínam nočnú moru? Však podľa všetkých komentátorov je to dokonca perfektný plán pre ukončenie vlády Smeru, keďže Róbert Fico obsadí prezidentský post, na mieste predsedu vlády ho vystrieda Róbert Kaliňák. O vedenie strany Smer-SD sa pobijú Kaliňák/Paška/Maďarič a výsledkom bude rozpad strany, pád preferencií a volebný debakel v roku 2016.

Ja tvrdím NIE a ak sa nemýlim, pánboh nás ochraňuj

Prečítajme si spoločne Ústavu. V článku, ktorý som pripravil o možnostiach prezidenta som rozoberal právomoci prezidenta. V článku 103 sa píše

Čl.103

 1. Za prezidenta možno zvoliť každého občana Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.
  .
 2. Tá istá osoba môže byť zvolená za prezidenta najviac v dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach.
  .
 3. Voľbu prezidenta vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa prvé kolo volieb uskutočnilo najneskôr 60 dní pred uplynutím funkčného obdobia úradujúceho prezidenta. Ak sa úrad prezidenta uvoľní pred uplynutím funkčného obdobia, predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlási voľbu prezidenta do siedmich dní tak, aby sa prvé kolo volieb uskutočnilo najneskôr do 60 dní odo dňa vyhlásenia voľby prezidenta.
  .
 4. Ak za prezidenta bude zvolený poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, člen vlády Slovenskej republiky, sudca, prokurátor, príslušník ozbrojených síl alebo ozbrojeného zboru, predseda a podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky , odo dňa zvolenia prestane vykonávať svoju doterajšiu funkciu.
  .
 5. Prezident nesmie vykonávať inú platenú funkciu, povolanie alebo podnikateľskú činnosť a nesmie byť členom orgánu právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť.
  .
 6. Prezident sa môže kedykoľvek svojej funkcie vzdať; jeho funkčné obdobie sa skončí dňom doručenia písomného oznámenia tohto rozhodnutia predsedovi Ústavného súdu Slovenskej republiky.
  .
 7. Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky písomne oznámi vzdanie sa funkcie prezidenta predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky.

Našli ste tu niekde podmienku, že prezident nesmie byť predsedom strany? NIE. Jedinou ústavnou podmienkou predsedu vlády je abdikácia z postu predsedu vlády hneď po jeho zvolení. Avšak ako predseda strany môže naďalej ostať.

Možný scenár v novom svetle

• Predseda vlády Róbert Fico je zvolený za prezidenta.
• Róbert Fico abdikoval a stal sa prezidentom, pričom funkciu predsedu Strany Smer-SD nezložil.
• Abdikáciou predsedu vlády, skončila aj vláda ako taká, preto sa musí parlamentná väčšina uzniesť na menovaní novej vlády.
• Ako predseda strany s nadpolovičnou väčšinou v parlamente priamo určil za svoju náhradu nového predsedu vlády R.Kaliňáka a taktiež spolu s novým predsedom vlády, ako predseda strany Smer-SD určuje ďalších ministrov.
• Parlament potvrdil menovanie novej vlády.
• Nová vláda musí byť schválená a odobrená prezidentom, čo si myslím nebude problém. Prezidentom je totiž presne ten istý človek, ktorý ju vyberal a schvaľoval ako predseda majoritnej strany v parlamente, t.j. Róbert Fico.
• Post predsedu Národnej rady ostal nezmenený, k žiadnym dramatickým rozpadom strany Smer-SD nedošlo.
• Podľa posledného výkladu ústavy, má prezident úplnú slobodu pri menovaniach ústavných činiteľov, preto akákoľvek zmena musí byť vždy v súlade s prianím prezidenta R.Fica. Naviac z titulu predsedu strany Smer-SD, aj tak o všetkých veciach bude rozhodovať sám a R.Kaliňák vo funkcii predsedu vlády, bude fakticky jeho podriadeným


Práve som popísal diktátorský režim, keď jedna osoba vo svojich rukách koncentruje kontrolnú, zákonodarnú a výkonnú moc a cez menovanie ústavných činiteľov aj súdnu moc. Ešte stále sa Vám zdá ako perfektný scenár dostať Róberta Fica z postu predsedu vlády?

Mne nie. Preto musí opozícia odhodiť sváry a nájsť priechodného kandidáta, ktorý Róberta Fica určite porazí. Musí to byť jedno meno, na ktorom sa zhodnú všetci a kto dostane plnú podporu.

Aký scenár zvoliť? Zorganizovanie pravicových primárok, ako navrhuje OKS? To by však muselo obnášať ochotu všetkých pravicových prezidentských kandidátov podriadiť svoje osobné ambície výslednému kandidátovi. Alebo osloviť nejakého "externého" kandidáta? Je to na diskusiu...

Ak však opozícia nedokáže nájsť spoločnú reč, vládu Fica si zaslúžime


Zdroj
Blog: http://jurajpolacek.blogspot.sk/2013/07/moznosti-ustavneho-postupu-pri.html
pošli na vybrali.sme.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára