Peter Kažimír, HN Online |
O čo ide?
Za bežných okolností živnostníci a malé firmy majú jednu účtovníčku, ktorá v pohode zvládne celú agendu od účtovanie až po podanie daňového priznania za paušálnu, alebo inak dohodnutú odmenu(Pre zjednodušenie budem hovoriť o účtovníčke, keďže mužov je v tejto funkcii ako šafránu). Samotná účtovníčka väčšinou nie je zamestnankyňa daňového subjektu (firma/živnostník) ale je to iná právnická osoba, t.j takisto živnostníčka alebo po Smeráckom kobercovom nálete na odvody živnostníkov v poslednom období sro-čka
Lenže daňové poradenstvo je viazaná živnosť. Na to aby mohol niekto stať daňovým poradcom (DP) a poskytovať daňové poradenstvo musí spĺňať odborné kritériá, urobiť skúšky, zapísať sa do SKDP a uhrádzať nie malé poplatky. Náplň DP sa prekrýva s tým čo dnes robia účtovníčky a dá sa povedať že pri malých firmách trebárs na výpočet dane nikdy nikoho nenapadne volať nejakého externého daňového poradcu. Jednak by sa to šialene predražilo a jednak agenda nie je komplikovaná a kvalifikácia zabehnutej účtovníčky je viac ako postačujúca.
Poradcovia sú zrejme chudáci, celé dni zrejme žijú pod mostom a preto treba urobiť prietrž takýmto nehoráznostiam, že nejaká baba na materskej bude brať chlieb takto ťažko zarábajúcim daňovým poradcom. Však na poplatky a nový mercedes si musia niekde zarobiť, nie? A tak nejakú dobrú dušu napadlo, že účtovníkom zakážu robiť všetky doteraz bežné úkony pri správe dane vašej živnosti a pozichrovanie tejto povinnosti sa navrhne cez neskutočne vysoké pokuty
Kompetencie DP, do ktorých nik nebude smieť vŕtať
a) poradenstvo pri vypracovávaní a vypracovanie priznaní, hlásení a prehľadov k daniam,
b) poradenstvo pri zisťovaní základu dane a dane a pri plánovaní daní,
c) poskytovanie stanovísk a vysvetlení pre klientov k aplikácií právnych predpisov v oblastí daní,
d) vedenie povinných evidencií vo veciach daní pre klienta,
e) podávanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam v mene klienta,
f) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie žiadosti o záväzné stanovisko podľa osobitného predpisu,
g) zastupovanie klienta v konaní pred orgánmi verejnej moci.
Ak si náhodou nejaká neposlušná účtovníčka dovolí prekročiť navrhované nariadenia SKDP, dostane automatickú pokutu vyrúbenú daňovým úradom! Tieto sankcie sa nedajú nazvať inak ako likvidačné :
a) od 100 do 10 000 eur, ak ide o fyzickú osobu,
b) od 1000 eur do 50 000 eur, ak ide o právnickú osobu.
Takže v okamihu ako sa schváli zákon, budete si musieť najať k Vašej účtovníčke päťkrát drahšieho DP. Účtovníčka bude veselo účtovať dalej a potom si nad tieto isté doklady sadne daňový poradca, ktorý Vám vypočíta daň a podá to vo Vašom mene na Daňový úrad. Pritom to možno dopadne tak, že keď pozerám na bod d.), v ktoromkoľvek momente bude možné zlikvidovať nezávislé účtovníčky resp. prinútiť ich spraviť si licenciu aj na daňové poradenstvo (za príslušné poplatky). Pretože vedením povinných evidencií vo veciach daní pre klienta sa môže chápať aj samotné účtovanie. A nemusím pripomínať, že účtovníčka s certifikátom DP je násobne drahšia - však tie poplatky pre vedenie SKDP niekto musí hradiť, nie?
Dúfam, že návrh neprejde, pretože ak áno, začnem si myslieť že na Finančnej správe nenávidia živnostníkov a malé firmy. Pre mňa ako podnikateľa v malej firme je to čistá buzerácia, neuveriteľné predraženie nákladov a zdržanie toku obehu dokladov. Budem strácať čas, peniaze a nervy. To sa však týka každého povinného subjektu voči Daňovému úradu a po šialenstvách vlády "Rany Istoty", ktorými úspešne likviduje sektor drobného podnikania mi toto pripadá ako ďalšia rana.
Len dúfam, že to nebude Rana z milosti, či Rana Istoty...
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára